ЦEНТР ПЕРЕПОДГОТОВКИ И ПОВЫШЕНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ РАБОТНИКОВ, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩИХ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ В СФЕРЕ ЭКОЛОГИИ И ОХРАНЫ ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН

O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI EKOLOGIYA VA ATROF-MUHITNI MUHOFAZA QILISH DAVLAT QO’MITASI HUZURIDAGI ATROF-MUHITNI MUHOFAZA QILISH SOHASIDA FAOLIYAT KO’RSATAYOTGAN ХODIMLARNI QAYTA TAYYORLASH VA ULARNING MALAKASINI OSHIRISH MARKAZI

Ilg'or ta'lim texnologiyalari

Jahon standartlari



“ҚИЗИЛ КИТОБ” ГА КИРИТИЛГАН ҲАЙВОНЛАР


Ҳалқали чувалчанглар типи – Тип Кольчатые черви – Phylum Annelida
Камтуклилар синфи – Класс Малощетинковые – Class Oligochaeta
Люмбрикоморфа туркуми – Отряд Люмбрикоморфа – Order Lumbricomorpha
Люмбрицидлар оиласи – Семейство Люмбрициды – Family Lumbricidae


1. Яшилбош аллолобофора 2(VU:R)
Аллолобофора зеленоголовая
Greenheaded Annelid Worm
Allolobophora chlorocephala Perel, 1977

 

 

 

 


2. Соясевар аллолобофора 2(VU:R)
Аллолобофора тенелюбивая
Shadowthrive Annelid Worm
Allolobophora umbrophila Perel, 1977

 

 

 


Зулуклар синфи – Класс Пиявки – Class Hirudinea
Жағлилар туркуми – Отряд Челюстные – Order Arhynchobdellae
Жағли зулуклар оиласи – Семейство Челюстные пиявки – Family Hirudinidae


3. Тиббий зулук 2(VU:D); [LR-nt]
Пиявка медицинская
Medicinal Leech
Hirudo medicinalis Linnaeus, 1758

 

 

 

 


Моллюскалар типи – Тип Моллюски – Phylum Mollusca
Чиғаноқлилар кенжа типи – Подтип Раковинные – Subphylum Conchifera
Қориноёқлилар синфи – Класс Брюхоногие – Class Gastropoda
Тароқойқулоқлилар кенжа синфи – Подкласс Гребенчатожаберные – Subclass Pectinibranchia
Литторинсимонлар туркуми – Отряд Литторинообразные – Order Littoriniformes
Горациялар оиласи – Семейство Горации – Family Horatiidae


4. Жадин булоқ чиғаноғи 2(VU:R)
Ключевая затворка Жадина
Zhadin’s Spring Snail
Sogdamnicola shadini Izzatullaev, 1984

 

 

 

 


5. Шоҳимардон булоқ чиғаноғи 1(CR)
Ключевая затворка шахимарданская
Shakhimardan Spring Snail
Valvatamnicola schahimardanica Izzatullaev, 1984

 

 

 

 


6. Архангельский булоқ чиғаноғи 1(CR)
Ключевая затворка Архангелького
Arkhangelskij’s Spring Snail
Valvatamnicola archangelskii (Shadin, 1952)

 

 

 

 


Церитсимонлар туркуми – Отряд Церитообразные – Order Cerithiiformes
Меланоидидлар оиласи – Семейство Меланоидиды – Family Melanoididae


7. Қайнар меланоидеси 2(VU:R)
Меланоидес кайнарский
Kainar Cerith
Меlапоides kainarensis Starobogatov et Izzatullaev, 1980

 

 

 

 


Ўпкалилар кенжа синфи – Подкласс Лёгочные – Subclass Pulmonata
Геофиллар туркуми – Отряд Геофилы – Order Geophila
Вертигинидлар оиласи – Семейство Вертигиниды – Family Vertiginidae


8. Хаттон гастрокоптаси 2(VU:R)
Гастрокопта Хаттона
Hutton’s Snail
Gastrocopta huttoni (Benson, 1849)

 

 

 

 

 


Булиминидлар оиласи – Семейство Булиминиды – Family Buliminidae


9. Ургут левозебринаси 2(VU:R)
Левозебрина ургутская
Urgut Snail
Laevozebrina urgutensis (Kobelt, 1902)

 

 

 

 

 

 

 

 


Иккипаллалилар синфи – Класс Двустворчатые – Class Bivalvia
Садафсимонлар туркуми – Отряд Перловицеобразные – Order Uni oniformes
Садафлар оиласи – Семейство Перловицы – Family Unionidae


10. Суғд тишсизи 2(VU:D)
Беззубка согдийская
Sogd Freshwater Clam
Colletopterum sogdianum (Kobelt, 1897)

 

 

 

 


11. Бақтрия тишсизи 1(EN)
Беззубка бактрийская
Bactria Freshwater Clam
CoIIetopterum bactrianum (Rolle, 1896)

 

 

 

 


12. Қўқон тишсизи 1(CR)
Беззубка кокандская
Kokand Freshwater Clam
Colletopterum kokandicum Starobogatov et
Izzatullaev, 1980

 

 

 

 


Иккипаллалилар синфи – Класс Двустворчатые – Class Bivalvia
Садафсимонлар туркуми – Отряд Перловицеобразные – Order Uni oniformes
Садафлар оиласи – Семейство Перловицы – Family Unionidae


13. Берг ҳипаниси 1(EN)
Гипанис Берга
Berg’s Cardiid Clam
Hypanis vitrea (Eichwald, 1838)
ssp. bergi Starobogatov, 1974

 

 

 


Саватчалар оиласи – Семейство Корзинки – Family Corbiculidae


14. Юраксимон саватча 2(VU:D)
Корзинка сердцевидная
Cordate Freshwater Clam
Corbicula cor (Lamarck, 1818)

 

 

 


15. Дарё саватчаси 2(VU:D)
Корзинка речная
River Freshwater Clam
Corbicula fluminalis (О.F.Mueller, 1774)

 

 

 


16. Қирмизи саватча 2(VU:D)
Корзинка пурпурная
Purple Freshwater Clam
Corbicula purpurea Prime, 1864

 

 

 


Бўғимоёқлилар типи – Тип Членистоногие – Phylum Arthropodа
Хелицерлилар кенжа типи – Подтип Хелицеровые – Subphylum Cheli cera ta
Ўргимчаксимонлар синфи – Класс Паукообразные – Class Arachnida
Ўргимчаклар туркуми – Отряд Пауки – Order Aranei
Тўрёювчилар оиласи – Семейство Тенётники – Family Theridtidae


17. Даль қорақурти 3(NT)
Каракурт Даля
Dahl’s Black Widow
Lathrodectus dahli Levi, 1959

 

 

 


Клетодидлар оиласи – Семейство Клетоды – Family Cletodidae


18. Орол шизопераси 2(VU:D)
Шизопера аральская
Aral Copepod
Schizopera aralensis Borutzky, 1971

 

 

 


19. Кичрайган шизопера 2(VU:D)
Шизопера уменьшенная
Lower Copepod
Schizopera reducta Borutzky, 1971

 

 

 


20. Кичрайган шизопера 2(VU:D)
Шизопера уменьшенная
Lower Copepod
Schizopera reducta Borutzky, 197

 

 

 


Чиғаноқчалилар кенжа синфи – Подкласс Ракушковые – Subclass Ostracoda
Подокопидлар туркуми – Отряд Подокопиды – Order Podocopida
Цитеридлар оиласи – Семейство Цитериды – Family Cytheridae


21. Орол лимноцитераси 1(EN)
Лимноцитере аральский
Aral Ostracod
Limnocythere aralensis Schornikov, 1973

 

 

 


Олий қисқичбақалар кенжа синфи – Подкласс Высшие раки – Subclass Malacostraca
Ёнсузарлар туркуми – Отряд Бокоплавы – Order Аmphipoda
Гаммаридлар оиласи – Семейство Гаммариды – Family Gammaridae


22. Орол ёнсузари 2(VU:D)
Бокоплав аральский
Aral Amphipod
Dikerogammarus aralensis (Ujlanin, 1875)

 

 

 


Ўноёқлилар туркуми – Отряд Десятиногие – Order Decapoda
Дарё қисқичбақалари оиласи – Семейство Речные раки – Family Astacidae


23. Туркистон қисқичбақаси 2(VU:D)
Рак туркестанский
Kessler Crayfish
Pontastacus kessleri (Schminkewitsch, 1884)

 

 

 

 


Трахеялилар кенжа типи – Подтип Трахейнодышащие – Subphylum Tracheata
Олтиоёқлилар бош синфи – Надкласс Шестиногие – Superclass Hexapoda
Ҳашаротлар синфи – Класс Насекомые – Class Insecta
Қанотлилар кенжа синфи – Подкласс Крылатые – Subclass Pterygota
Ниначилар туркуми – Отряд Стрекозы – Order Odonatoptera
Гомфидлар оиласи – Семейство Дедки – Family Gomphidae


24. Кириченко ниначиси 2(VU:R)
Летодедка Кириченко
Kirichenko’s Club-tailed Dragonfly
Anormogomphus kiritshenkoi Bartenev, 1913

 

 

 

 

 

 


Тўғриқанотлилар туркуми – Отряд Прямокрылые – Order Orthoptera
Асл темирчаклар оиласи – Семейство Настоящие кузнечики – Family Tettigoniidae


25. Чўл темирчаги 1(EN); [VU]
Дыбка степная Predatory Bush Cricket
Sago pedo (Pallas, 1771)

 

 

 

 


Тенгқанотлилар туркуми – Отряд Равнокрылые – Order Homoptera
Кармин берувчи қуртлар оиласи – Семейство Карминоносные червецы – Family Маrgаrоdidae


26. Ажриқхўр кармин берувчи қурт 2(VU:D)
Карминоносный червец пальчатниковый
Bermuda Grass Carmine Scale
Porphyrophora cynodontis (Archangelskaja, 1935)

 

 

 


27. Аччиқмияхўр кармин берувчи қурт 2(VU:D)
Карминоносный червец софоровый
Sophora Grass Carmine Scale
Porphyrophora sophorae (Archangelskaja, 1935)

 

 

 


Яримқаттиққанотлилар туркуми – Отряд Полужесткокрылые – Order Hemiperat
Йиртқиччалар оиласи – Семейство Хищнецы – Family Reduviidae


28. Федченко йиртқиччаси 2(VU:R)
Хищнец Федченко
Fedchenko’s Assassin Bug
Reduvius fedtschenkianus Oshanin, 1871

 

 

 


29. Богданов йиртқиччаси 2(VU:R)
Хищнец Богданова
Bogdanov’s Assassin Bug
Stenolemus bogdanovi Oshanin, 1896

 

 

 


Чармўсимталилар оиласи – Семейство Краевики – Family Coreidae


30. Леман қандаласи 2(VU:R)
Краевик Лемана
Lemann’s Bug
Cercinthus lehmanni Kolenati, 1891

 

 

 


Қаттиққанотлилар туркуми – Отряд Жесткокрылые – Order Coleoptera
Тошқоллар оиласи – Семейство Жужелицы – Family Carabidae


31. Галатея 2(VU:R)
Галатея
Galatea Tiger Beetle
Cicindela galatea Theime, 1881

 

 

 


32. Глазунов гулбадани 2(VU:R)
Красотел Глазунова
Glasunov’s Beauty Ground Beetle
Callisthenes glasunovi (Semenov, 1900)

 

 

 


33. Зарудний тошқоли 2(VU:R)
Жужелица Зарудного
Zarudnyj’s Ground Beetle
Carabus zarudnyi (Semenov et Znojko, 1932)

 

 

 


34. Cуғд тошқоли 2(VU:R)
Жужелица согдийская
Sogd Ground Beetle
Carabus sogdianus Semenov, 1898

 

 

 


35. Антия
Антия
Mannerheim’s Anthia
Anthia mannerheimi
Chaudoir, 1842

 

 


36. Туркистон скарити 1(CR)
Скарит туркестанский
Turkestan Scarit
Scarites turkestanicus Heyden, 1884

 

 

 

 


Яссимўйлаблилар оиласи – Семейство Пластинчатоусые – Family Scarabaeidae


37. Фарғона кескири 1(CR)
Кравчик ферганский
Fergana Lethrus
Lethrus bispinus В. Jakovlev, 1899

 

 

 


Тиллақўнғизлар оиласи – Семейство Златки – Family Buprestidae


38. Тўқай тиллақўнғизи 2(VU:D)
Златка тугайная
Tugay Buprestid
Еurуthуrеа oxiana Semenov, 1895

 

 

 


39. Сулаймон тиллақўнғизи 2(VU:D)
Златка соломонова
Solomon’s Buprestid
Ancylocheira salomonii Thomson, 1878

 

 

 


Тангақанотлилар туркуми – Отряд Чешуекрылые – Order Lepidoptera
Олақанотлилар оиласи – Семейство Пестрянки – Family Zygaenidae


40. Фарғона олақаноти 0(ЕW)
Пестрянка ферганская
Fergana Smoky Moth
Zygaena ferganae Sheljuzhko, 1941

 

 

 


Елканлилар оиласи – Семейство Парусники – Family Papilionidae


41. Қуёшли Гипермнестра 3(NT)
Солнечный гипермнестра
Hypermnestra sun
Hypermnestra helios Nickerl, 1846

 

 

 


42. Максиминус парнасиус 2(VU:D)
Парнасиус максиминус
Parnassius maksiminus
Parnassius maximinus Staudinger, 1891

 

 

 


43. Штаудингер Аполлони 2(VU:D)
Аполлон Штаундингера
Parnassius staudingeri
Parnassius staudingeri A.B.-N. 1891
Parnassius ssp.staudingeri (1)
ssp. hissaricus Eich. (2)
ssp. difficilis Murs. (3)

 

 

 


44. Алексанор 2(VU:D)
Алексанор
Alexanor Swalowtail
Papilio alexanor Esper, 1793
ssp. voldemar Kreuzberg. (1)
ssp. hazarajatica Wyatt. (2)

 

 


45. Тянь-Шань Аполлони 2(VU:D)
Аполлон Тянь-Шанский
Parnassius tianschanicus Oberthur, 1879
ssp. chimganus Kreuz. (1)
ssp. insignis Stgr. (2)
ssp. maureri B.et Eisn. (3)

 

 


Оқишқанотлилар оиласи – Семейство Белянки – Family Papilionidae


46. Глауконома 1(EN)
Глауконома
Glauconome White
Pontia glauconome Klug, 1829
ssp. iranica (Bienert, 1870)

 

 

 


47. Томирис 1(EN)
Томирис
Tomiris White
Euchloe tomiris (Christoph, 1884)

 

 

 


48. Ёлқинли зегрис 2(VU:D)
Зегрис пламенный
Flaming Orange Tip
Zegris руrоthое (Eversmann, 1832)

 

 

 


Мўлрангқанотлилар оиласи – Семейство Многоцветницы – Family Nymphalidae


49. Акрея катакгулқаноти 1(CR)
Шашечница-акрея
Acraea – Checker Spot
Melitaea acraeina Staudinger, 1886

 

 

 


50. Гоффманн сатири 2(VU:R)
Сатир Гофмана
Hoffmann’s Satyr
Karanasa hoffmanni (Christoph, 1893)

 

 

 

 


Ферузақанотлилар оиласи – Семейство Голубянки – Family Lycaenidae


51. Каллимах 2(VU:R)
Каллимах
Eversmann’s Hairstreak
Tomares callimachus (Eversmann, 1848)

 

 

 


52. Тенгсиз алвончи 2(VU:D); [LR-nt]
Червонец непарный
Large Cooper
Lycaena dispar Haworth, 1803
ssp. rutila Werneburg, 1864

 

 

 


53. Эол 2(VU:R)
Эол
Large Cooper
Lycaena aeolus Wyatt, 1961

 

 

 


54. Тўқай ферузақаноти 2(VU:D)
Голубянка тугайная
Tugay Blue
Glaucopsyche charybdis (Staudinger, 1886)

 

 

 

 


Пиллакашлар оиласи – Семейство Коконопряды – Family Lasiocampidae


55. Тўранқи пиллакаши 2(VU:D)
Коконопряд туранговый
Turanga Lappet Moth
Streblote fainae (Gerasimov, 1931)

 

 

 

 


Арвоҳкапалаклар оиласи – Семейство Бражники – Family Sphingidae


56. Тўранқи арвоҳкапалаги 2(VU:D)
Бражник туранговый
Turanga Sphinx
Laothoe philerema (Djakonov, 1923)

 

 

 


57. Ҳисор арвоҳкапалаги 2(VU:R)
Бражник гиссарский
Ghissar Sphinx
Acosmeryx naga (Moore, 1857)
ssp. hissarica Stshetkin, 1956

 

 

 


58. Қулжа арвоҳкапалаги 2(VU:D)
Бражник кульджинский
Kuldja Sphinx
Sphingonaepiopsis kuldjaensis (Graeser,1892)

 

 

 


59. Шумтол арвоҳкапалаги 2(VU:R)
Бражник ясеневый
Ashen Sphinx
Dolbinopsis grisea (Hampson, 1892)

 

 

 


60. Прозерпина 2(VU); [DD]
Прозерпина
Willowherb Hawk-moth
Proserpinus proserpina (Pallas, 1772)
ssp. japetus Groum-Grshimailo, 1890

 

 

 

 


Кокилдорлар оиласи – Семейство Хохлатки – Family Notodontidae


61. Тўқай кокилдори 2(VU:D)
Хохлатка тугайная
Tugay Prominent Moth
Paragluphisia oxiana (Djakonov, 1927)

 

 

 


Тунламлар оиласи – Семейство Совки – Family Noctuidae


62. Тўранғи тасмақаноти 2(VU:D)
Орденская лента туранговая
Turanga Underwing Moth
Catocala optima Staudinger, 1888

 

 

 


63. Темур тасмақаноти 2(VU:D)
Орденская лента Тимур
Timur Underwing Moth
Catocala timur A. Bang-Haas, 1907
ssp. timur A. Bang-Haas

 

 

 


64. Тўқай тасмақаноти 2(VU:D)
Орденская лента тугайная
Tugay Underwing Moth
Catocala remissa Staudinger, 1891

 

 

 

 


Пардақанотлилар туркуми – Отряд Перепончатокрылые – Order Hymenoptera
Сапигия арилар оиласи – Семейство Сапиговые осы – Family Sapygidae


65. Федченкия 1(EN)
Федченкия
Fedtschenkia Sapigid Wasp
Fedtschenkia indigotea Radoszkowski, 1886

 

 

 

 


Ерковлов арилар оиласи – Семейство Роющие осы – Family Sphecidae


66. Шоҳона хлорион 2(VU:R)
Хлорион царский
Regal Chlorion
Chlorion regale F. Smith, 1873

 

 

 


67. Шестаков сцелифрони 2(VU:R)
Сцелифрон Шестакова
Shestakov’s Digger Wasp
Sceliphron shestakovi Gussakovskij, 1928

 

 

 

 

 

 


68. Габергауэр прионикси 2(VU:R)
Прионикс Габергауэра
Haberhauer’s Digger Wasp
Prionyx haberhaueri Radoszkowski, 1872

 

 

 

 

 

 


69. Қора либосли прионикс 2(VU:R)
Прионикс траурный
Mournful Digger Wasp
Prionyx macula (Fabricius, 1804)
ssp. Iugens Коhl, 1890

 

 

 

 

 

 


70. Қора тароқли прионикс 2(VU:R)
Прионикс чёрногребенчатый
Black-combed Digger Wasp
Prionyx nigropectinatus (Taschenberg, 1869)

 

 

 

 

 

 


71. Ажойиб эремохарэс 2(VU:R)
Эремохарэс удивительная
Wonderful Digger Wasp
Eremochares mirabilis (Gussakovskij, 1928)

 

 

 

 

 

 


72. Toғceвap лестифорус 2(VU:R)
Лестифорус горолюбивый
Montainthrive Digger Wasp
Lestiphorus oreophilus (Kuznetzov-Ugamski, 1927)

 

 

 

 

 

 


73. Каспийорти ларраси 2(VU:R)
Ларра закаспийская
Transcaspian Digger Wasp
Larra transcaspica F. Morawitz, 1894

 

 

 

 

 

 


74. Павловский колияси 2(VU:R)
Колия Павловского
Pavlowskij’s Digger Wasp
Kohlia pavlowskii (Gussakovskij, 1952)

 

 

 

 

 

 


75. Коль лафирагогуси 2(VU:R)
Лафирагогус Коля
Kohl’s Digger Wasp
Laphyragogus kohlii (Bingham, 1896)

 

 

 

 

 

 


Иккиқанотлилар туркуми – Отряд Двукрылые – Order Di ptera
Ғингпашшалар оиласи – Семейство Журчалки – Family Syrphidae


76. Кожевников ғингпашшаси 2(VU:D)
Журчалка Кожевникова
Kozhevnikov’s Flowerfly
Chrysotoxum kozhevnikovi Smirnov, 1924

 

 

 

 

 

 


77. Герингия 1(EN)
Герингия
Hering’s Flowerfly
Heringia senilis Sack, 1938

 

 

 

 

 

 


78. Каврак ғингпашшаси 1(EN)
Журчалка ферульная
Ferula Flowerfly
Eumerus ferulae Stackelberg, 1965

 

 

 

 

 

 


79. Маллатукли ғингпашша 1(EN)
Журчалка рыжеволосая
Red-haired Flowerflу
Eumerus rufipilus Peck, 1969

 

 

 

 

 

 


80. Бешчизиқли ғингпашша 2(VU:R)
Журчалка пятиполосая
Five-striped Flowerfly
Lathyrophthalmus quinquelineatus
(Fabricius, 1781)

 

 

 

 

 

 


81. Олтингугуртранг ғингпашша 2(VU:R)
Журчалка серно-жёлтая
Sulfur Flowerfly
Spilomyia sulphurea Sack, 1910

 

 

 

 

 

 


82. Катта ктир 2(VU:R)
Ктырь гигантский
Asilidae giant
Satanas gigas Eversmann,1855

 

 

 

 

 

 

 


Хордалилар типи – Тип Хордовые – Phylum Chordata
Умуртқалилар кенжа типи – Подтип Позвоночные – Subphylum Vertebrata
Балиқлар гуруҳи – Группа Рыбы – Group Pisces
Суякли балиқлар бош синфи – Надкласс Костные рыбы – Superclass Osteichthyes
Шуълақанотлилар синфи – Класс Лучепёрые – Class Actinopterygii
Бакрасимонлар туркуми – Отряд Осётрообразные – Oder Acipenseriformes
Бакралар оиласи – Смейство Осетровые – Family Acipenseridae


83. Орол баҳриси (Бакра) 1(CR); [CR], {ЕХ}
Шип
Ship Sturgeon
Acipenser nudiventris Lovetzky, 1828

 

 

 

 


84. Сирдарё куракбуруни
(Филбўйин) 1(CR); [CR]
Сырдарьинский лопатонос
Syrdarya Shovelnose Sturgeon
Pseudoscaphirhynchus fedtschenkoi (Kessler, 1872)

 

 

 

 


85. Амударё кичик куракбуруни
(Тошбакра) 1(CR); [CR]
Малый амударьинский лопатонос
Small Amudarya Shovelnose Sturgeon
Pseudoscaphirhynchus hermanni (Kessler, 1877)

 

 

 

 


86. Амударё катта куракбуруни
(Қилқуйруқ) 1(CR); [EN]
Большой амударьинский лопатонос
Large Amudarya Shovelnose Sturgeon
Pseudoscaphirhynchus kaufmanni
(Bogdanow, 1874)

 

 

 

 


Карпсимонлар туркуми – Отряд Карпообразные – Order Cypriniformes
Карплар оиласи – Семейство Карповые – Family Сурrinidае


87. Қоракўз (Оқ сазан) 2(VU:D)
Белоглазка
White-eyed Bream
Ballerus sapa (Pallas, 1814)

 

 

 

 


88. Тошкент юзасузари 2(VU:D)
Ташкентская верховодка
Tashkent Bystrjanka
Alburnus oblongus Bulgakov, 1923

 

 

 

 


89. Чўртансифат оққайроқ (Калбалиқ,
чўртанмарка) 1(EN); [VU]
Щуковидный жерех (лысач)
Pike Asp
Aspiolucius esocinus (Kessler, 1874)

 

 

 

 


90. Орол мўйлабдори (Сўғён, сўзанбалиқ) 1(EN)
Аральский усач
АгаС Barbel
Luciobarbus brachycephalus Kessler, 1872

 

 

 

 


91. Туркистон мўйлабдори
(Шимбалиқ, қаяз) 2(VU:D)
Туркестанский усач
Turkestan Barbel
Luciobarbus conocephalus Kessler, 1872

 

 

 

 


92. Паррак (Наштарқанот) 2(VU:D)
Остролучка
Ostroluchka (Sharpray)
Capoetobrruna kuschakewitschi (Kessler, 1872)

 

 

 

 


93. Туркистон кўкбўйини (Кўктурта) 3(NT)
Туркестанский (среднеазиатский) язь
Turkestan Orfe (Ide)
Leuciscus idus (Linnaeus, 1758)
ssp. oxianus (Kessler, 1877)

 

 

 

 

 


Эшвойлар оиласи – Семейство Вьюновые – Family Cobitididae


94. Орол тиканаги 3(NT); [LC]
Аральская щиповка
Aral Goldside Loach
Sabanejewia aralensis Kessler, 1877

 

 

 

 


Лаққасимонлар туркуми – Отряд Сомообразные – Order Siluriformes
Toғ лаққачалари оиласи – Семейство Горносомиковые – Family Sisoridae


95. Туркистон лаққачаси 2(VU:D)
Туркестанский сомик
Turkestan Catfish
Glyptosternon oschanini Herzenstein, 1889

 

 

 

 


Сулаймонбалиқсимонлар туркуми – Отряд Лососеобразные – Order Salmoniformes
Сулаймонбалиқлар оиласи – Семейство Лососевые – Family Salmonidae


96. Орол сулаймонбалиғи 0(ЕХ) [CR]
Аральская кумжа
Aral Trout
Salmo aralensis Berg, 1908

 

 

 

 


97. Амударё гулбалиғи 2(VU:D)
Амударьинская форель
Amudarya Trout
Salmo oxianus Kessler, 1874

 

 

 

 


Тиканбалиқсимонлар туркуми – Отряд Колюшкообразные – Order Gasterosteiformes
Тиканбалиқлар оиласи – Семейство Колюшковые – Family Gasterosteidae


98. Орол санчари (Тиканбалиқ, итбалиқ) 3(NT)
Аральская колюшка
Aral Stickleback
Pungitius platygaster (Kessler, 1859)
ssp. aralensis (Kessler, 1874)

 

 

 

 


Скорпенасимонлар туркуми – Отряд Скорпенообразные – Order Scorpaeniformes
Шохдорлар оиласи – Семейство Рогатковые – Family Cottidae


99. Чотқол шайтонбалиғи (тошбуқаси) 2(VU:D)
Чаткальский подкаменщик
Chatkal Sculpin
Cottus jaxartensis Berg, 1916

 

 

 

 


100. Туркистон шайтонбалиғи
(тошбуқаси) 2(VU:D)
Туркестанский подкаменщик
Turkestan Sculpin
Cottus spinulosus Kessler, 1872

 

 

 

 


Тўртоёқлилар бош синфи – Надкласс Четвероногие – Superclass Теtrapoda
Судралиб юрувчилар синфи – Класс Пресмыкающиеся – Class Reptilia
Тошбақалар туркуми – Отряд Черепахи – Order Testudines
Қуруқлик тошбақалари оиласи – Семейство Сухопутные черепахи – Family Testudinidae


101. Ўрта Осиё чўл тошбақаси 2(VU); [VU]
Среднеазиатская черепаха
Steppe Tortoise
Testudo (Agrionemys) horsfieldii Gray, 1844

 

 

 

 


Тангачалилар туркуми – Отряд Чешуйчатые – Order Squamata
Агамалар оиласи – Семейство Агамовые – Family Agamidae


102. Молчанов тўгаракбоши 3 (NT)
Круглоголовка Молчанова
Moltschanov Toad-head Аgаmа
Phrynocephalus moltschanowi Nikolsky, 1913

 

 

 


103. Хентоғ тўгаракбоши 1(EN)
Хентаунская круглоголовка
Uzbekistan Toad-head Agama
Phrynocephalus rossikowi Nikolsky, 1898
ssp. rossikowi Nikolsky, 1898

 

 

 


104. Штраух тўгаракбоши 1(EN); [VU]
Круглоголовка Штрауха
Strauch Toad-head Аgаmа
Phrynocephalus strauchi Nikolsky, 1905

 

 

 

 


105. Саид-Алиев тақир тўгаракбоши 1(EN)
Такырная круглоголовка Саид-Алиева
Said-Aliev Sunwatcher Toad-head Agama
Phrynocephalus helioscopus (Pallas, 1771)
ssp. saidalievi Sattorov, 1981

 

 

 

 


106. Беттгер каспий тўгаракбошиси 2(VU:D)
Закаспийская круглоголовка Беттгера
Boettger Caspian Toad-head Аgаmа
Phrynocephalus raddei Boettger, 1888
ssp. boettgeri Von Bedriaga, 1906]

 

 

 

 


Гекконлар оиласи – Семейство Круглопалые гекконы – Family Sphaerodactylidae


107. Рустамов сцинк геккони 1(EN)
Сцинковый геккон Рустамова
Rustamov Plate-tailed Gecko
Teratoscincus rustamowi
Szczerbak, 1979

 

 

 

 


Гекконлар оиласи – Семейство Гекконовые – Family Gekkonidae


108. Силлиқ гекконча 2(VU:D)
Гладкий геккончик
Sleek Gecko
Alsophylax laevis Nikolsky, 1907

 

 

 

 


109. Қалқонли гекконча 1(EN); [VU]
Панцирный геккончик
Testaceous Gecko
Alsophylax loricatus Strauch, 1887

 

 

 

 


110. Шчербак қалқонли геккончаси 1(EN); [VU]
Панцирный геккончик Щербака
Szczerbak Testaceous Gecko
Alsophylax szczerbakii Golubev et Sattarov, 1979

 

 

 

 

 


Асл калтакесаклар оиласи – Семейство Настоящие ящерицы – Family Lacertidae


111. Қорахолдор калтакесак 2 (VU:D)
Черноглазчатая ящурка
Black-ocellated Racerunner
Eremias nigrocellata Nikolsky, 1896

 

 

 

 


112. Фарғона қум калтакесаги 1(EN)
Ферганская песчаная ящурка
Ferghana Sand Racerunner
Eremias scripta (Strauch, 1867)
ssp. pherganensis Szczerbak et Washetko, 1973

 

 

 

 

 


Эчкемарлар оиласи – Семейство Варановые – Family Varanidae


113. Бўз эчкемар 2(VU:D)
Среднеазиатский серый варан
Transcaspian Desert Monitor
Varanus griseus (Daudin, 1803)
ssp. caspius (Eichwald, 1831)

 

 

 

 


Илонлар туркуми – Отряд Змеи – Order Serpentes
Бўғма илонлар синфи – Семейство Ложноногие – Family Boidae


114. Қум бўғма илони 3(NT)
Песчаный удавчик
Dwarf (Desert) Sand Boa
Eryx miliaris (Pallas, 1773)

 

 

 

 


115. Шарқ бўғма илони 3(NT)
Восточный удавчик
Tartar Sand Boa
Eryx tataricus (Lichtenstein, 1823)
ssp. tataricus (Lichtenstein, 1823)
ssp. speciosus Tsarevsky, 1916

 

 

 

 

 


Сувилонлар оиласи – Семейство Ужовые – Family Colubridae


116. Ҳинд бойгаси 2(VU:R)
Индийская (Черноголовая) бойга
Indian Gamma (Common Tree) Snake
Boiga trigonata (Schneider, 1802)
ssp. melanocephala (Аnnаndalе, 1904)

 

 

 

 


117. Паллас чипор илони 2(VU:R)
Палласов полоз
East-Four-lined Ratsnake
Elaphe sauromates (Pallas, 1811)

 

 

 

 


118. Кўндаланг йўлли бўритиш илон 2(VU:R)
Поперечнополосатый волкозуб
Northern (Barred) Wolf Snake
Lycodon striatus (Schaw, 1802)
ssp. bicolor (Nikolsky, 1903)

 

 

 

 


119. Афғон литоринхи 2(VU:R)
Афганский литоринх
Afghan Awl-headed Snake
Lytorhynchus ridgewayi Boulenger, 1887

 

 

 

 

 


Аспидлар оиласи – Семейство Аспидовые – Family Elapidae


120. Капча илон 3(NT); [DD]
Среднеазиатская кобра
Oxus (Central Asian) Cobra
Naja oxiana (Eichwald, 1831)

 

 

 

 

 


Қора илонлар оиласи – Семейство Гадюковые – Family Viperidae


121. Дашт қора илони 2(VU:D); [VU]
Восточная степная гадюка
Steppe Viper
Vipera (Pelias) renardi (Christoph, 1861)
ssp. tienshanica Nilson et Andren, 2001

 

 

 

 

 


Қушлар синфи – Класс Птицы – Class Aves
Сақоқушсимонлар туркуми – Отряд Пеликанообразные – Order Pelecaniformes
Сақоқушлар оиласи – Семейство Пеликановые – Family Pelecanidае


122. Пушти сақоқуш 2(VU:D) ; [LC]
Розовый пеликан
Great White Pelican
Pelecanus onocrotalus Linnaeus, 1758

 

 

 

 


123. Жингалак сақоқуш 1(EN); [VU]
Кудрявый пеликан
Dalmatian Pelican
Pelecanus crispus Bruch, 1832

 

 

 

 

 


Қоравойлар оиласи – Семейство Баклановые – Family Phalacrocoracidae


124. Қорабузов (Кичик қоравой) 3(NT); [LC]
Малый баклан
Pygmy Cormorant
Phalacrocorax pygmaeus (Pallas, 1773)

 

 

 

 


Лайлаксимонлар туркуми – Отряд Аистообразные – Order Ciconiiforтев
Қўтонлар оиласи– Семейство Цаплевые – Family Ardeidae


125. Кичик оқ қарқара 2(VU:D); [LC]
Малая белая цапля
Little Egret
Egretta garzetta (Linnaeus, 1766)
ssp. garzetta (Linnaeus, 1766)

 

 

 

 


126. Сариқ қарқара 2(VU:R); [LC]
Желтая цапля
Squacco Pond Heron
Ardeola ralloides (Scopoli, 1769)

 

 

 

 


127. Туркистон оқ лайлаги 3(NT); [LC]
Туркестанский белый аист
Asian White Stork
Ciconia ciconia (Linnaeus, 1758)
ssp. asiatica Severtzov, 1873

 

 

 

 

 


128. Қора лайлак 2(VU:R); [LC]
Чёрный аист
Black Stork
Ciconia nigra (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 

 

 


Ибислар оиласи – Семейство Ибисовые – Family Threskiornithidae


129. Қошиқбурун 2(VU:D); [LC]
Колпица
White Spoonbill
Platalea leucorodia Linnaeus, 1758

 

 

 

 

 

 


130. Қоравой 2(VU:D); [LC]
Каравайка
Glossy Ibis
Plegadis falcinellus (Linnaeus, 1766)

 

 

 

 

 


Қизилғозсимонлар туркуми – Отряд Фламингообразные – Order Phoenicopteriformes
Қизилғозлар оиласи – Семейство Фламинговые – Family Phoenicopteridae


131. Қизилғоз 2(VU:D); [LC]
Фламинго
Rosy Flamingo
Phoenicopterus roseus Pallas, 1811

 

 

 

 

 

 


Ғозсимонлар туркуми – Отряд Гусеобразные – Order Anseriformes
Ўрдаклар оиласи – Семейство Утиные – Family Anatidae


132. Вишилдоқ оққуш 3(NT); [LC]
Лебедь-шипун
Mute Swan
Cygnus olor (S.G. Gmelin, 1789)

 

 

 

 

 


133. Қийқирдоқ оққуш 2(VU:R); [LC]
Лебедь-кликун
Whooper Swan
Cygnus cygnus (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 


134. Оқ пешонали кичик ғоз
(Чинқироқ ғоз) 2(VU:R); [VU]
Гусь-пискулька
Lesser White-fronted Goose
Anser erythropus (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 


135. Қизилтомоқ ғоз 2(VU:R); [VU]
Краснозобая казарка
Red-breasted Goose
Rufibrenta ruficollis ( Pallas, 1976 )

 

 

 

 

 


136. Мармар чуррак 1(EN); [VU]
Мраморный чирок
Marbled Teal
Marmaronetta angustirostris (Menetries, 1832)

 

 

 

 

 


137. Олақанот 2(VU:D); [VU]
Белоглазый нырок (Белоглазая чернеть)
Ferruginous Duck (White-eyed Pochard)
Aythya nyroca (Guldenstadt, 1770)

 

 

 

 

 


138. Оқбош ўрдак 1(EN); [EN]
Савка
White-headed Duck
Охуurа leucocephala (Scopoli, 1769)

 

 

 

 

 


Лочинсимонлар туркуми – Отряд Соколообразные – Order Falconiformes
Сувқийғирлар оиласи – Семейство Скопиные – Family Pandionidae


139. Сувқийғир 2(VU:R); [LC]
Скопа
Osprey (Fish Hawk)
Pandion haliaetus (Linnaeus, 1758)
ssp. haliaetus (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 

 

 


Қарчиғайлар оиласи – Семейство Ястребиные – Family Accipitridae


140. Узун думли сувбургут 1(EN); [VU]
Орлан-долгохвост
Ring-tailed Fish (Pallas’) Eagle
Haliaeetus leucoryphus (Pallas, 1771)

 

 

 

 

 

 


141. Оқ думли сувбургут 2(VU:R); [LС]
Орлан-белохвост
White-tailed (Gray Sea) Eagle
Haliaeetus albicilla (Linnaeus, 1758)
ssp. albicilla (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 

 


142. Болтаютар 2(VU:R); [NT]
Бородач
Bearded Vulture (Lammergeier)
Gypaetus barbatus (Linnaeus, 1758)
ssp. hemahalanus (Hutton, 1838 )

 

 

 

 

 

 

 


143. Жўрчи (Кал жўрчи) 2(VU:D); [EN]
Стервятник
Egyptian Vulture
Neophron percnopterus (Linnaeus, 1758)
ssp. percnopterus (Linnaeus 1758)

 

 

 

 

 

 

 


144. Қумой 2(VU:R); [NT]
Снежный сип (Кумай)
Himalayan Griffon Vulture
Gyps himalayensis Hume, 1869

 

 

 

 

 

 

 


145. Оқ бошли қумой 2(VU:D); [LC]
Белоголовый сип
Griffon Vulture
Gyps fulvus Hablizl, 1783
ssp. fulvus Hablizl, 1783

 

 

 

 

 

 


146. Тасқара 3(NT); [NT]
Чёрный гриф
Cinereous (Eurasian) Black Vulture
Aegypius monachus (Linnaeus, 1766)

 

 

 

 

 

 


147. Илонбургут 2(VU:D); [LC]
3мееяд
Short-toed (Snake) Eagle
Circaetus gallicus (S.G. Gmelin, 1788)
ssp. heptneri Dementiev, 1932

 

 

 

 

 

 


148. Чўл бўктаргиси 3(NT); [LR-nt]
Степной лунь
Pallid Harrier
Circus macrourus (S.G.Gmelin, 1771)

 

 

 

 

 

 


149. Чўл бургути
(Қорақуш, ғажир) 2(VU:D); [EN]
Степной орёл
Tawny (Steppe) Eagle
Аquilа rарах Temminck, 1828
ssp. nipalensis Hodgson, 1833

 

 

 

 

 

 


150. Катта олачипор бургут 2(VU:R); [VU]
Большой подорлик
Greater Spotted Eagle
Аquilа сlаngа Раllas, 1811

 

 

 

 

 


151. Қиронқора 2(VU:D); [VU]
Могильник
Imperial Eagle
Аquilа heliaca Savigny, 1809
ssp. heliaca Savigny, 1809

 

 

 

 

 

 


152. Бургут 2(VU:R); [LC]
Беркут
Golden Eagle
Aquila chrysaetos Linnaeus, 1758
ssp. fulva Linnaeus, 1758;
ssp. daphanea Severtzov, 1888

 

 

 

 

 

 


153. Қирғий бургут 1(CR); [LC]
Ястребиный (Длиннохвостый) орёл
Hawk (Bonelli’s) Eagle
Hieraaetus fasciatus (Vieillot, 1822)
ssp. fasciatus (Vieillot, 1822)

 

 

 

 

 

 


154. Кичик бургут 2(VU:D); [LC]
Орёл-карлик
Booted Eagle
Hieraaetus pennatus (S.G. Gmelin, 1788)
ssp. milvoides (Jerdon, 1839)

 

 

 

 

 

 


Лочинлар оиласи – Семейство Соколиные – Family Falconidае


155. Куйка (Чўл миққийси) 3(NT); [LC]
Степная пустельга
Lesser Kestrel
Falco naumanni Fleischer, 1818

 

 

 

 

 

 


156. Итолғи 1(EN); [EN]
Балобан
Saker Falcon
Falco cherrug J.E. Gray, 1834
ssp. coatsi Dementiev, 1945 (1)
ssp. cherrug J.E. Gray, 1834 (2)
ssp. milvipes Jerdon, 1871 (3)

 

 

 

 

 

 


157. Лочин 2(VU:R); [LC]
Сокол-сапсан
Регеgrine Falcon
Falco peregrinus, Tunstall, 1771
ssp. callidus Latham, 1790 (1)
ssp.pelegrinus Tunstall, 1771(2)

 

 

 

 

 

 


158. Маллабош лочин (Сaҳpo лочини) 2(VU:R)
Шахин (Рыжеголовый сокол)
Red-capped (Barbary) Falcon
Falco pelegrinoides Temminck, 1829
ssp. babylonicus Sclater, 1861

 

 

 

 

 

 


Товуқсимонлар туркуми – Отряд Курообразные – Order Galliformes
Қирғовуллар оиласи – Семейство Фазановые – Family Phasianidae


159. Зарафшон қирғовули З(NT)
Зарафшанский фазан
Zaravshan Ring-nacked Pheasant
Phasianus colchicus Linnaeus, 1758
ssp. zerafschanicus Tarnovski, 1891

 

 

 

 

 

 


Турнасимонлар туркуми – Отряд Журавлеобразные – Order Gruiformes
Турналар оиласи – Семейство Журавлиные – Family Gruidае


160. Оқ турна 1(СR); [CR]
Стерх (Белый журавль)
Siberian Crane
Grus leucogeranus Раllas, 1773

 

 

 

 

 

 


Тувалоқлар оиласи – Семейство Дрофиные – Family Otididae


161. Тўхта тувалоқ 1(CR); [VU]
Дрофа (Дудак)
Great Bustard
Otis tarda Linnaeus, 1758
ssp. tarda Linnaeus, 1758

 

 

 

 

 

 


162. Бизғалдоқ 2(VU:D); [NT]
Стрепет
Little Bustard
Tetrax tetrax (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 

 

 


163. Йўpғa тувалоқ 2(VU:D); [VU]
Дрофа-красотка (Джек)
Houbara (Macqueen’s) Bustard
Cheamydotis undulata (Jacquin, 1784)
ssp. macqueenii (J.Е. Gray, 1832)

 

 

 

 

 

 


Балчиқчисимонлар туркуми – Отряд Ржанкообразные – Order Charadriiformes
Жиқтоқлар оиласи – Семейство Тиркушковые – Family Glareolidae


164. Чўл жиқтоғи 2(VU:R); [NT]
Степная тиркушка
Black-winged (Nordmann’s) Pratincole
Glareola nordmanni Nordmann, 1842

 

 

 

 

 

 


Балчиқчилар оиласи – Семейство Ржанковые – Family Charadriidae


165. Тарғоқ 2(VU:R); [CR]
Кречётка
Sociable Lapwing (Plover)
Chettusia gregaria (Pallas, 1771)

 

 

 

 

 

 

 


Лойхўраклар оиласи – Семейство Бекасовые – Family Scolopacidae


166. Катта веретенник 2(VU:D); [NT]
Большой веретенник
Black-taled Godwit
Limoca limoca (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 

 

 


167. Катта узунбурун (Катта узунбурун балчиқчи) 2(VU:D); [NT]
Большой кроншнеп
Curlew
Numenius arquata (Linnaeus, 1758)
ssp. orientalis C.L. Brehm, 1831

 

 

 

 

 

 

 


168. Ингичка тумшуқли балчиқчи 1(CR); [CR]
Тонкоклювый кроншнеп
Slender-billed Curlew
Numenius tenuirostris Vieillot, 1817

 

 

 

 

 

 


169. Осиё моки лойхўраги 2(VU:R); [NT]
Азиатский бекасовидный веретенник
Asian Dowitcher
Limnodromus semipalmatus (Blyth, 1848)

 

 

 

 

 

 

 

 


Балиқчилар оиласи – Семейство Чайковые – Family Laridae


170. Қорабош балиқчи 2(VU:D); [LC]
Черноголовый хохотун
Great Black-headed Gull
Larus ichthyaetus (Pallas, 1773)

 

 

 

 

 

 

 


Каптарсимонлар туркуми – Отряд Голубеобразные – Order Columbiformes
Булдуруқлар оиласи – Семейство Рябковые – Family Pterocledidae


171. Оқбовур 2(VU:D); [LC]
Белобрюхий рыбок
Pin-tailed Sandgrouse
Pterocles alchata (Linnaeus, 177б)
ssp. caudacutus (S.G. Gmelin, 1789)

 

 

 

 

 

 


Каптарлар оиласи – Семейство Голубиные – Family Columbidae


172. Қора каптар 2(VU:D); [VU]
Бурый голубь
Pale-baked Pigeon
Columba eversmanni Bonaparte, 1856

 

 

 

 

 

 


173. Ғуррак 2(VU:D); [VU]
Обыкновенная горлица
Turtle Dove
Streptopelia turtur (Linnaeus, 1758)
ssp. arenicola Hartert, 1894 (1),
ssp. turtur Linnaeus, 1758 (2)

 

 

 

 

 


Сутэмизувчилар синфи – Класс Млекопитающие – Class Mаттаliа
Тириктуғувчилар кенжа синфи – Подкласс Живородящие – Subclass Theria
Ҳашаротхўрлар туркуми – Отряд Насекомоядные – Order Insectivora
Типратиканлар оиласи – Семейство Ежовые – Family Erinaceidae


174. Узун игнали кирпи (Типратикан) 3(NT)
Длинноиглый (лысый) ёж
Brandt’s Hedgehog
Hemiechinus hypomelas (Brandt, 1836)
ssp. hypomelas (Brand t, 1836)
ssp. eversmanni Ognev (1926)

 

 

 

 

 

 


Қўлқанотлилар туркуми – Отряд Рукокрылые – Order Chiroptera
Тақабурунли кўршапалаклар оиласи – Семейство Подковоносые летучие мыши – Family Rhinolophidae


175. Кичик тақабурун 2(VU:D)
Малый подковонос
Lesser Horseshoe Bat
Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800)
ssp. midas Andersen, 1905

 

 

 

 

 

 


Силлиқбурунли кўршапалаклар оиласи –
Семейство Гладконосые летучие мыши– Family Vespertilionidae


176. Бухоро туншапалаги 1(CR); [DD]
Бухарская ночница
Bokhara Whiskered Bat
Myotis bucharensis Kuzyakin, 1950

 

 

 

 

 

 


177. Оқ қоринли ўқ қулок 2(VU:R)
Белобрюхий стрелоух
Hemprich’s Long-eared Bat
Otonycteris hemprichi Peters, 1859

 

 

 

 

 

 


Бурамалаб кўршапалаклар оиласи – Семейство
Бульдоговые летучие мыши – Family Моlоssidае


178. Кенг қулоқли қат-қат лаб 2(VU:R)
Широкоухий складчатогуб
Free-tailed Bat
Tadarida teniotis (Rafinesque, 1814)

 

 

 

 

 

 


Кемирувчилар туркуми – Отряд Грызуны – Order Rodentia
Олмахонлар оиласи – Семейство Беличьи – Family Sciuridae


179. Кўк cyғyр 1(EN); [VU]
Сурок Мензбира
Menzbier’s Marmot
Marmota menzbieri (Kaschkarov, 1925)
ssp. zachidovi Petrov, 1961

 

 

 

 

 

 


Қўшоёқлар оиласи – Семейство Тушканчиковые – Family Dipodida


180. Гептнер митти қўшоёғи 2(VU:R); [DD]
Карликовый тушканчик Гептнера
Thick-tailed Pygmy Jerboa
Salpingotus heptneri Vorontsov et Smirnov, 1969

 

 

 

 

 

 

 


181. Виноградов қўшоёғи 2(VU:R); [NT]
Тушканчик Виноградова
Vinogradov’s Jerboa
Allactaga vinogradovi (Argiropulo, 1941)

 

 

 

 

 

 

 


Йиртқичлар туркуми – Отряд Хищные – Order Carnivora
Итлар оиласи – Семейство Псовые – Family Canidae


182. Қорсак 2(VU:D)
Туркменский корсак
Corsac Fox
Vulpes corsac (Linnaeus, 1768)
ssp. turcmenicus Ognev, 1935

 

 

 

 

 

 


Айиқлар оиласи – Семейство Медвежьи – Family Ursidae


183. Қўнғир айиқ 2(VU:R) 
Тянь-Шанский бурый медведь
Tien-Shan Brown Bear
Ursus arctos Linnaeus, 1758
ssp. isabellinus Horsfield, 1826

 

 

 

 

 

 


Сувсарлар оиласи – Семейство Куньи – Family Mustelidae


184. Сариқ сассиқкузан 2(VU:D)
Степной хорь
Steppe or Asiatic Polecat
Mustela eversmanni Lesson, 1827
ssp. talassica Ognev, 1928

 

 

 

 

 

 


185. Олакузан 2(VU:D); [VU]
Перевязка
Marbled Polecat
Vormela peregusna (Guldenstaedt, 1770)

 

 

 

 

 

 


186. Ҳинд асалхўри 1(CR)
Индийский медоед
Honey Badger (Ratel)
Mellivora capensis (Schreber, 1776)
ssp. buechneri Baryshnikov, 2000

 

 

 

 

 

 


187. Ўрта Осиё қундузи 1(EN); [NT]
Выдра среднеазиатская
Centralasian Otter
Lutra lutra (Linnaeus 1758)
ssp. seistanica Burila, 1912

 

 

 

 

 

 


Сиртлонлар оиласи – Семейство Гиеновые – Family Hyaenidae


188. Сиртлон (Дўлта) 1(CR); [NT]
Полосатая гиена
Striped Hyaena
Hyaena hyaena (Linnaeus, 1758)
ssp. hyaena (Linnaeus, 1758)

 

 

 

 

 

 


Мушуклар оиласи – Семейство Кошачьи – Family Felidae


189. Гепард 0(EX); [VU]
Азиатский гепард
Asiatic Cheetah
Acinonyx jubatus (Schreber, 1776)
ssp. venaticus Griffith, 1821

 

 

 

 

 

 


190. Қум мушуги 3(NT)
Барханный кот
Sand Cat
Felis margarita (Loche, 1858)
ssp. thinobia (Ognev, 1926)

 

 

 

 

 

 


191. Манул 4(DD); [NT]
Закаспийский манул
Manul Pallas’s Cat
Felis (Otocolobus) manul (Pallas, 1776)
ssp. ferrugineus Ognev, 1928

 

 

 

 

 

 


192. Қорақулоқ 1(CR)
Туркменский каракал
Turkmen Caracal (Desert Lynx)
Caracal caracal (Schreber, 1776)
ssp. michaelis (Heptner, 1945)

 

 

 

 

 


193. Туркистон силовсини 2(VU:D)
Туркестанская рысь
Turkestan Lynx
Lynx lynx (Linnaeus, 1758)
ssp. isabellinus (Blyth, 1847)

 

 

 

 

 

 


194. Қоплон 1(CR); [VU]
Переднеазиатский леопард
Persian Leopard (Central Asian Leopard)
Panthera pardus (Linnaeus 1758)
ssp. saxicolor Pocock, 1927

 

 

 

 

 


195. Турон йўлбарси 0(EX); [EN], {EX}
Туранский тигр
Caspian Тiger (Turan Tiger)
Panthera tigris (Linnaeus, 1758)
ssp. virgata (Illiger, 1815)

 

 

 

 

 

 


196. Илвирс (Тоғ қоплони) 1(CR); [VU]
Cнежный барс (ирбис)
Snow Leopard
Panthera uncia (Schreber, 1775)

 

 

 

 

 


Жуфттуёқлилар туркуми – Отряд Парнококопытные – Order Artiodactyla
Буғулар оиласи – Семейство Оленьи – Family Cervidae


197. Хонгул (Бухоро буғуси) 1(EN)
Бухарский олень
Bactrian (Bukhara) Red Deer
Cervus elaphus Linnaeus, 1758
ssp. bactrianus Lydekker, 1900

 

 

 

 

 

 


Қувушшохлилар оиласи – Семейство Полорогие – Family Bovidae


198. Морхўр 1(CR); [NT]
Винторогий козёл (Мархур)
Tadjik Markhor
Capra falconeri (Wagner, 1839)
ssp. heptneri Zalkin, 1945

 

 

 

 

 

 

 


199. Устюрт қўйи, арқал 1(CR); [VU A2cde]
Устюртский баран
Transcaspian (Ustyurt) Urial
Ovis vignei Blyth, 1841
ssp. arkal Eversmann,1850;

 

 

 

 

 

 

 


200. Бухоро қўйи 1(CR); [VU A2cde]
Бухарский горный баран
Bukhara urial
Ovis vignei Blyth, 1841
ssp. bocharensis Nasonov, 1914

 

 

 

 

 

 

 


201. Тянь-Шань тоғ қўйи 4(DD); [NT]
Тянь-Шанский баран
Argali, Wild Sheep
Ovis ammon (Linnaeus, 1758)
ssp. karelini Severtzov (1873)

 

 

 

 

 

 

 


202. Қизилқум архари 2(VU:D); [NT]
Баран Северцова (кызылкумский)
Severtsov’s (Kyzylkum) Argali
Ovis ammon (Linnaeus 1758)
ssp. severtzovi Nasonov, 1914

 

 

 

 

 

 

 


203. Сайғоқ (Оқ қуйруқ) 1(CR); [CR A2acd];
{CR A2acd}
Сайгак (Сайга)
Saiga antelope
Saiga tatarica (Linnaeus, 1766)